Show Results

CUP WINNERS 73rd Summer Show Results – 2019

The John Bahr Cup                  – Most points for Horticulture – RICHARD MONK

The Bentley Cup                      – Best exhibit, in Vegetables – RICHARD MONK

The Charles & Sarah Haydn Memorial Cup – Most points for Collection of vegtables – RICHARD MONK

Nan Stevenson Trophy            – Most points for Flowers  – RICHARD MONK

The Summer Byford Cup         – Most points for Cookery – HEATHER SMITH

The John Bright Cup                – Best Exhibit for Potato Collection – RICHARD MONK

The Peter Monk Cup                 – Best Exhibit for Salad Collection – RICHARD MONK

The Sally Prime Cup                 – Most points for Preserves – KERRY DAWSON

The Goodchild Cup                   – Most points for Floral Art – LIZ DRANE

The Arthur Bright Cup              – Longest Runner Bean – RICHARD MONK

Certificate                                   – Most points Age under 5 – ELEANOR INNS PUTTICK and BILLY MILLER.

Certificate                                  – Most points Age 5 – 7 – ISLA DAWSON

Certificate                                  – Most points Age 8- 11 – POPPY BURNARD

Small prize for Teens handicraft – NOT AWARDED

Diplomas and Certificates – For any outstanding exhibits at the Judge’s discretion

 

CUP WINNERS  72nd Autumn Show – 2019

The Irene Bahr Cup                       – Most points for Horticulture – RICHARD MONK

The Vera Smith Perpetual Challenge Cup – Best Exhibit of – Collection of Vegetables” – RICHARD MONK

The Autumn Byford Cup               – Most points in Flower classes – LIZ DRANE 

The Hornsby Trophy                     – Most points for Cookery  – JANE LAVENDER 

The Andrew Overall Cup              – Best Exhibit for Potato Collection – RICHARD MONK

The Runner Bean Challenge Cup – Longest Runner Bean – MARTIN WARWICK

The Sue Martin Cup                       – Most points for Preserves – KERRY DAWSON

The Shirley Bedding Trophy         – Most points for Floral Art – LIZ DRANE

The Bob Reiman Tankard             – Pumpkin of Largest Circumference – PHYLLIS REIMAN

The Jessie Hicks Tankard            – Heaviest Marrow – PETER MARTIN (20lb)

Certificate                                       – Most points Age under 5 – ELEANOR INNS PITTOCK

Certificate                                       – Most points Age 5-7 – ZOEY REIMAN

Certificate                                       – Most points Age 8-11 – BOBBY REIMAN

Teens Handicraft                          – NO ENTRANT

Combined Both Shows

The Len Chinnery Trophy  – Combined points for Photography at both Shows – JOHN SMITH

The Perry Cup – Combined points for Handicraft at both Shows – SALLY PRIME

The Aldworth Rose Bowl   – Combined most points in Fruit Sections at both Shows – ALEX TANNER